Kot prvo se mora vsak lastnik podjetja zavedati, da so delavci njegov največji kapital in da podjetje brez zdravih delavcev dolgoročno ne more biti uspešno. Najvišjo dodano vrednost podjetju prinaša zdrav, zadovoljen in motiviran delavec. Tak delavec tudi ne bo po nepotrebnem odhajal v bolniški stalež. Da pa boste to dosegli morate imeti med drugim tudi dobro poskrbljeno za varnost in zdravje zaposlenih. Osnova dobre varnosti in zdravja pri delu v podjetju je predvsem v praksi uporabna ocena tveganja, ki naj bo narejena na nekaj straneh. Bistvo ocene tveganja je to, da boste z njo zagotovili varnost in zdravje svojih delavcev. S tem pa se pa se boste izognili visokemu bolniškemu staležu, poškodbam pri delu in izven dela, invalidnosti, fluktuaciji delavcev, itd. Posledično pa tudi visokim odškodninam, regresnim zahtevkom in kaznim inšpekcijskih služb.
Lastniki majhnih in mikro podjetij glede varnosti in zdravja vaših delavcev poskrbite predvsem za:
- Dobro in v praksi uporabno oceno tveganja, ki jo boste lahko ob spremembah v delovnem okolju tudi redno dopolnjevali. Zapomnite si, da naj bo ocena tveganja kratka. In taka ocena tveganja je praviloma tudi poceni. Bistvo je le to, da bo z njo zagotovili varnost in zdravje svojih delavcev.
- Redne preglede delovnega procesa z vidika varnosti in zdravja pri delu.
- Kakovostno izobraževanje delavcev iz varnosti in zdravja pri delu. Izobraževanje mora biti prilagojeno značilnostim dela, ki ga vaši delavci opravljajo.
- Zdravniške preglede delavcev ob nastopu dela, premestitvi na drugo delovno mesto ter periodično v skladu z oceno tveganja. Pri tem imejte s zdravnikom h kateremu napotujete delavce na zdravniške preglede za vsako delovno mesto tudi natančno določen obseg in periodiko pregleda, da ne boste po nepotrebnem plačevali previsoko ceno zdravniških pregledov. Ta zdravnik naj vam tudi občasno naredi analizo zdravja delavcev in predlaga ukrepe za izboljšanje zdravja.
- Poskrbite za učinkovito promocijo zdravja delavcev, da bodo dolgoročno ostali zdravi.