V vsakem delovnem procesu nastajajo določene nevarnosti oziroma tveganja, ki lahko privedejo do poškodb pri delu, zdravstvenih obolenj ali požara. Bistvo je, da te nevarnosti znamo redno prepoznavati in jih tudi sistematično odpravljati.
Redni pregledi delovnih procesov iz vidika varnosti in zdravja pri delu in požarnega varstva so bistvenega pomena za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu, vzpostavitev ustreznega nivoja varnostne kulture na vseh organizacijskih nivojih ter zniževanje tveganja za nastanek požara na najmanjšo možno mero.
Vsebina in periodika pregledov mora biti natančno določena. Zaradi učinkovitosti pregledov naj periodika ne bo daljša od dveh mesecev. Preglede naj vodi strokovni delavec za varnost in zdravje pri delu in požarno varstvo oziroma zunanja služba, ki je za to pooblaščena, zraven pa naj bodo v večjem podjetju prisotni vodje posameznih oddelkov in direktor proizvodnje, v manjših podjetjih pa poleg strokovnega delavca še direktor.
Po koncu pregleda je obvezno treba sestaviti zapisnik z ugotovljenimi pomanjkljivostmi in predlaganimi ukrepi za izboljšanje stanja. Sestavi naj ga strokovni delavec za varnost in zdravje pri delu ali zunanja strokovna služba, ki je za to pooblaščena. O ugotovljenih pomanjkljivostih in predlaganih ukrepih za izboljšanje stanja naj bo obveščen direktor podjetja.
Glede pregledov je bistveno tudi da redno vodimo seznam neodpravljenih pomanjkljivosti iz predhodno opravljenih pregledov. Na tak način bomo vse ugotovljene pomanjkljivosti imeli zbrane na enem mestu. Ko bo posamezna pomanjkljivost odpravljena pa jo bomo iz seznama enostavno pobrisali.