Mlada oseba je oseba, ki je stara manj kot 18 let in je v rednem delovnem razmerju na podlagi pogodbe o zaposlitvi.
Mladostnik je oseba, ki je stara vsaj 16 let in ne več kot 18 let in ni več vključena v obvezno redno šolanje.
Otrok je oseba, ki je stara manj kot 16 let ali oseba, ki je vključena v obvezno redno šolanje.
Delodajalec je na podlagi ocene tveganja skupaj s Izvajalcem medicine dela dolžan sprejeti vse potrebne ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu otrok, mladostnikov in mladih oseb. To v praksi pomeni, da mora določiti, katera delovna mesta ali pa posamezne vrste del so primerna za delo otrok, mladostnikov in mladih oseb ter sprejeti vse potrebne varnostne ukrepe, da se ne bodo poškodovali pri delu. Pri tem je potrebno upoštevati, da bodo delovna mesta urejena in opremljena tako, da bodo ti delavci čim lažje opravljali delo in da bodo poznali vse nevarnosti oziroma tveganja na delovnem mestu ter varnostne ukrepe s katerimi se bodo izognili poškodbam.
Dela, ki so primerna za delo otrok, ki so dopolnila 13 let starosti so navedena v 3. členu Pravilnika o varovanju zdravja pri delu otrok, mladostnikov in mladih oseb. (Ur.l.RS 62/2015).
5. člen omenjenega pravilnika tudi natančneje določa, katera dela ne smejo opravljati mlade osebe ali mladostniki in katerim fizikalnim, biološkim in kemičnim dejavnikom ne smejo biti izpostavljeni.
V kolikor gre za delo v proizvodnih procesih pa je poleg primernega dela in ustrezno urejenega delovnega mesta ključnega pomena za preprečevanje poškodb otrok, mladostnikov in mladih oseb, dobro izvedeno praktično usposabljanje iz varnosti in zdravja pri delu in požarnega varstva. Otroci, mladostniki in mlade osebe morajo biti o vseh nevarnostih, varnostnih ukrepih, prvi pomoči in evakuaciji poučeni neposredno na delovnem mestu s strani nadrejenega vodja in varnostnega inženirja. Po končanem usposabljanju pa mora biti izvedeno tudi preverjanje znanja.
V kolikor otrok, mladostnik ali mlada oseba dela na delovnem mestu, kjer iz ocene tveganja izhaja tveganje za varnost, telesno in duševno zdravje ali za razvoj mladih oseb je delodajalec dolžan zagotoviti reden zdravstveni nadzor z ustreznimi predhodnimi ter obdobnimi zdravstvenimi pregledi, ki niso daljši od enega leta.
V kolikor mlada oseba opravlja nočno delo mora delodajalec pred začetkom dela in po prenehanju dela ugotoviti ocenjevanje zdravja in sposobnosti mlade osebe, razen če je nočno delo izredne narave.