Za zagotavljanje varnega dela z baterijskimi ali dizelskimi viličarji je potrebno izvajati redne preglede viličarjev in o tem voditi ustrezne evidence oziroma zapise. Zapisi se običajno vodijo na evidenčnem listu. Z Zapisi oziroma evidenčnimi listi v primeru nastanka poškodb pri delu dokazujemo, da smo preglede tudi redno izvajali in se s tem izognemo plačilu morebitnih odškodninskih in regresnih zahtevkov.
Cilj pregledov je zagotavljanje varnosti viličarja, ustrezen nivo vzdrževanja viličarja in s tem podaljševanje njegove življenjske dobe.
Pregledi morajo biti dnevni (če se viličarji uporabljajo dnevno sicer pa pred vsako uporabo), mesečni, redni servisni pregledi v skladu z navodili proizvajalca, ter varnostni pregledi, ki se izvajajo ob nakupu viličarja, potem pa periodično na 36 mesecev.
Dnevne, tedenske in mesečne preglede viličarja običajno izvaja voznik viličarja, redne servisne preglede pooblaščeni serviser, varnostne preglede pa podjetje, ki ima pooblastilo za izvajanje pregledov delovne opreme.
Pri pregledih je potrebno paziti na to, da se pregledajo vse kontrolne točke ter da se redno vodijo zapisi oziroma evidenčni listi.